Friday, October 23, 2015

Ο Ολυμπιακός... σάλταρε στην παράταση του θρίλερ με τη Λαμποράλ!

O Oλυμπιακός αν και... σάλεψε λίγο πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, δεν επιβίωσε στο θρίλερ της Βασκονίας! Η Λαμποράλ -με τον Μπουρούση να κάνει απίστευτα πράγματα- νίκησε 96-89 στην παράταση!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 80-80 και θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς 83-30, αν το τρελό τρίποτντο του Τζέιμς, ο οποίος βρισκόταν λίγο πιο μπροστά απ' το κέντρο δεν ήταν εκπρόθεσμο.
Ομως, είχε και ο Ολυμπιακός ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα πριν από την παράταση, στην οποία αγωνίστηκε αποκαμωμένος! Ο Σπανούλης αν και είχε χρόνο, δοκίμασε ένα.. δύσκολο -χωρίς ισορροπία- τρίποντο από τα 6,75 και δεν βοήθησε τους "ερυθρόλευκους" να ξεφύγουν.
Η βραδιά του Μπουρούση
Οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους -13, αλλά... σάλταραν από το τρένο της νίκης στην παράταση.
Ο Μπουρούσης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αντιπάλου του Ολυμπιακού, καθώς σταμάτησε στους 28 πόντους(!) με 6/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/13 βολές και 12 ριμπάουντ, 44 ranking!
Αμυνα... killing me hardly!
Οσους πόντους πέτυχε ο Μπουρούσης άλλους τόσους "έγραψε" κι ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος έκανε προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα, και βοήθησε σημαντικά τους Πειραιώτες να ξαναμπούν στον αγώνα, αλλά έμεναν και τα λεπτά της παράτασης, κατά τη διάρκεια της οποίας η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, "γκρέμισε" όσα είχε "χτίσει" νωρίτερα και γι' αυτό έφταιγε η τραγική της άμυνα...
Η άμυνα του Ολυμπιακού έμπαζε από την αρχή της αναμέτρησης και η Λαμποράλ Κούτσα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να έχει σταθερά το προβάδισμα κοντά... στους 10 πόντους.
Και παρόλο που ο Λοτζέσκι (μείωσε με τρίποντο σε 50-44) ήταν... ξύπνιος στο τρίτο δεκάλεπτο, αυτό δεν ίσχυε και για τους υπόλοιπους "ερυθρόλευκους" και με ένα 7-0 σερί οι Βάσκοι βρέθηκαν στο +13 (57-44).
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει (72-73, 36') στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν... έπιασε τη δουλειά η άμυνά του και παρόλο που η Λαμποράλ ανέκτησε το προβάδισμα 77-72 (38') οι Πειραιώτες επανήλθαν με δύο τρίποντα (Μάντζαρης και Λοτζέσκι), αλλά ο Σπανούλης έχασε την ευκαιρία στο τέλος να  να χαρίσει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80 κ.α., 96-89
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12 ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9 ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6/7 τρ., 7 ριμπ.), Αθηναίου.